نهال گردو مناطق سردسیری

انتخاب نوع مناسب گردو یکی از مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین تصمیمات تولیدکنندگان است. سود و رضایت نهایی از باغ بدون شک به این انتخاب مهم بستگی دارد؛ بنابراین پرورش‌دهندگان باید برای سود‌دهی بالاتر به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 اما برای انتخاب درست چه باید کرد؟

هنگام انتخاب نوع گردو برای باغ جدید چندین نکته مهم را باید در نظر گرفت. مواردی از قبیل عملکرد درخت، مدت زمان لازم برای شروع به باردهی، کیفیت و ظاهر مغز گردو، ویژگی‌های پوسته، قیمت فروش گردو و بسیاری موارد دیگر؛ اما یکی از مهم‌ترین نکات در آغاز توجه به منطقه‌ای است که برای کاشت نهال در نظر گرفته‌اید. وضعیت زمین، ارتفاع محل و شرایط آب و هوایی که در حقیقت پله اول برای قدم گذاشتن در این مسیر است.

در حقیقت برای اینکه نهال گردو قادر به رشد و باردهی باشد، لازم است با وضعیت آب و هوایی منطقه شما سازگار باشد. در غیر این صورت سرمایه‌گذاری شما محکوم به شکست خواهد بود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع نهال گردو مناطق سردسیر آشنا کنیم؛ بنابراین اگر به دنبال بهترین نهال برای منطقه سردسیر هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی‌های نهال گردو مناطق سردسیر

بهترین نهال گردو مناطق سردسیری

آب و هوای کشور و موقعیت زمین در انتخاب نوع گردو بسیار مهم است. اگر زمین شما در منطقه سردسیری قرار دارد، باید به فکر انتخاب یک رقم نهال مناسب برای رشد در مناطق سردسیر باشید. نهال گردوی انتخاب شده باید قابلیت رشد در مناطق سردسیر را داشته باشد؛ اما چگونه این نهال مناسب را انتخاب کنیم؟ نهال گردو مناسب مناطق سردسیر باید دارای ویژگی‌های زیر باشد.

 • اول از همه باید نهالی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی در برابر سرما از خود نشان دهد. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از درختان قابلیت رشد در هوای سرد را نداشته و دچار سرمازدگی می‌شوند.
 • نهال گردو که برای مناطق سردسیر انتخاب می‌کنید، باید از انواع ارقام دیر برگ ده باشد. گونه‌های دیر برگ تحت تأثیر سرمازدگی دیررس بهاره یا بیماری‌های ناشی از باران‌های شدید مانند سوختگی گردو قرار نمی‌گیرند.
 • نهال گردو مناطق سردسیر باید با توجه به ارتفاع زمین مورد کشت انتخاب شود، واضح است که با افزایش ارتفاع از زمین دمای هوا نیز کاهش می‌یابد؛ بنابراین افزایش ارتفاع زمین یک عامل تعیین‌کننده اصلی در انتخاب نهال گردو است. قبل از خرید نهال گردو باید این نکته را در نظر داشته باشید و نهالی را انتخاب کنید که امکان رشد درمناطق مرتفع را داشته باشد.
 • ویژگی مهم دیگری که برای یک نهال گردو سردسیری مهم است، مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات است. در حقیقت سرمای زیاد به خودی خود باعث کاهش مقاومت درخت در برابر آفات و بیماری‌ها خواهد شد. واضح است، در صورتی که نهال مقاومت مناسبی در برابر بیماری‌ها نداشته باشد، ممکن است راحت‌تر دچار بیماری و آفت‌زدگی شود.

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

با توجه به موارد ذکر شده می‌توان گفت بهترین نهال گردو مناطق سردسیر از ارقام دیر برگ ده، مقاومت سرمایی بالا، قابلیت رشد در ارتفاعات و در مقابل انواع بیماری‌ها و آفات را دارند. در ادامه با چند نمونه از انواع گردو مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر آشنا خواهید شد.

 • نهال گردو دیر برگ ده آنار

نهال گردو آنار یکی از انواع نهال گردوی ایرانی  با قابلیت کاشت در مناطق سردسیر است. همان‌طور که از نام این نهال پیداست از انواع دیر برگ‌ده به حساب می‌آید. علاوه بر آن زود خزان است، یعنی در اثر سرما در فصل پاییز آسیب نمی‌بیند. نهال گردو آنار امکان کاشت در مناطقی با زمستان‌های بسیار سرد را دارد. کیفیت مغز این گردو بالا بوده و مغز آن به راحتی از پوسته جدا می‌شود و باردهی بالا و زودبازده بودن رقم آنار آن را به یکی از ارقام مناسب تجاری تبدیل کرده است. این رقم به همت مهندس علی ارجمند و مهندس آرش پایکار در نهالستان تک فیدان تولید و تکثیر یافته است

 • نهال گردو ژنوتیپ برتر

این نهال گردو نیز از انواع دیر برگ ده است. از ویژگی‌های آن این است که زود بازده بوده و از سال اول کاشت شروع به باردهی می‌کند.نهال گردو ژنوتیپ توان مقاومت خوبی در برابر سرما دارد و از انواع نهال گردو مناطق سردسیری است.

 • نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور نوعی درخت گردوی فرانسوی مقاوم به سرما است و به علاوه مولد و دیربرگ است. کاشت فرنور در مناطق سردسیر و در ارتفاعات بالای ۱۲۰۰ متری و تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا امکان پذیر است. فرنور یک رقم زودرس است، یعنی ۳ یا ۴ سال پس از کاشت درخت شروع به تولید گردو می‌کند و با رسیدن به بلوغ می‌تواند تا ۸ تن گردو در هکتار تولید کند. به طور معمول این درخت به ازای هر گل بین ۳ تا ۶ عدد گردو می‌دهد. گل دهی گردو فرنور حدود ۱۳ الی ۱۸ روز پس از سایر درختان گردو است. همچنین قابلیت تحمل سرما تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد را دارد.

 • نهال گردو چندلر

چندلر یکی از پرفروش‌ترین گونه‌های درخت گردو است. در سال‌های اخیر، چندلر به دلیل بهره‌وری و کیفیت آجیل عالی، یکی از ارجح‌ ترین ارقام گردو برای باغ‌های جدید است، چندلر گونه‌ای بسیار پربار است. ۹۰ درصد شاخه‌های جانبی آن مولد هستند؛ بنابراین بازده بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. درخت گردو چندلر در اولین سال شروع به تولید گردو می‌کند. اگر زمین شما در ارتفاع حداکثر ۱۲۰۰ متر قرار دارد، این گردو انتخاب مناسبی برای باغ شما خواهد بود.

 • نهال گردو سردسیر کانادایی

خرید نهال گردو مناطق سردسیری

یکی دیگر از انواع درختان گردو دیر برگ ده، گردو کانادایی است. گل دهی درخت گردوی کانادایی ۱۵ تا ۲۰ روز بعد از سایر درختان گردو است. در نتیجه در مناطق سردسیر دچار آسیب نشده و باردهی خوبی خواهد داشت. گردوی کانادایی یکی از بهترین انواع نهال گردو مناطق سردسیر است. باردهی حدود ۷۰ کیلوگرم به ازای هر درخت بالغ را دارد. فصل برداشت این گردو اواخر شهریور است و مغز آن کیفیت و درصد چربی خوبی دارد. پوست گردوی کانادایی تقریباً کاغذی است.

 • نهال گردوی فرانکت

یک رقم دیربرگ و مقاوم در برابر سرما است که پوسته نازک، مغز با کیفیت بالا و طعم خوبی را تولید می‌کند. مغز این گردو روشن است و چربی بالایی دارد. رقم فرانکت بهره‌وری مناسبی را ارائه می‌دهد و به عنوان گرده افشان برای چندلر نیز مورد استفاده است. این نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیر و ارتفاعات توصیه می‌شود، بهره‌وری اقتصادی از این گردو ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارد. گردوی فرانکت دارای پوست کاغذی است و کاشت این درخت صرفه اقتصادی بالایی دارد.

 • نهال گردوی فرنت

گونه‌ای با ویژگی‌های مشابه فرنور است. دیر برگ ده بوده و از انواع خوب نهال گردو مناطق سردسیری است. میوه‌های آن درشت و خوش طعم است. بهره‌وری مناسبی را ارائه می‌دهد و به عنوان گرده افشان برای فرنور استفاده می‌شود، نهال گردو فرنت از انواع مرغوب گردو است و بازده بالایی دارد.

 • نهال گردوی تویسرکان

گردوی تویسرکان از ارقام محبوب گردوی ایرانی است که قابلیت کاشت در مناطق کوهستانی را دارد. کیفیت بالای این گردو در کنار شرایط نگهداری آسان این گردو، آن را به گونه‌ای محبوب تبدیل کرده است. برای باردهی مناسب گردوی تویسرکان لازم است از ارقام گردوی گرده‌افشان فرنت و فرانکت استفاده کنید.

 • نهال گردوی اسرائیلی

گردوی اسرائیلی از انواع دیر برگ ده به حساب می‌آید. این گردو به گردوی فلسطینی نیز معروف است. کاشت این رقم از گردو صرفه اقتصادی بالایی دارد و از سال دوم شروع به باردهی خواهد کرد. گردو اسرائیلی برای کاشت در ارتفاعات و مناطق سردسیر مناسب است. میوه دهی این درخت به صورت خوشه‌ای است. از انواع پوست کاغذی است و مغز آن کیفیت بالایی دارد.

 • نهال گردو قرمز

گردو قرمز یکی از انواع پیوندی گردو است که در اثر پیوند گردوی پوست قرمز ایرانی با یک رقم گردوی انگلیسی به وجود آمده است. از ارقام دیر برگ ده است و در دسته بندی نهال گردو مناطق سردسیری قرار می‌گیرد. گردوی تو سرخ به دلیل کمیاب بودن بسیار مورد توجه است. برای برداشت اقتصادی از این درخت به ۶ تا ۸ سال زمان نیاز دارید، با این حال از سال اول شروع به میوه دهی می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع نهال گردو مناطق سردسیر آشنا کنیم. همان‌طور که مشاهده کردید قبل از هر چیز لازم است، باویژگی‌های نهال گردوی مناسب برای مناطق سردسیر آشنا باشید تا بتوانید ارقام مناسب را انتخاب نمایید. مواد مهمی مثل قابلیت کاشت نهال در ارتفاعات، دیر برگ ده بودن و مقاومت در برابر سرما و آفات از ویژگی‌های لازم برای یک نهال گردوی سردسیری است. در نهایت با چند نمونه از بهترین انواع نهال گردو مناطق سردسیر آشنا شدیم که با توجه به سایر شرایط می‌توانید، برای خرید آن‌ها اقدام نمایید. در انتها لازم به یادآوری است که برای خرید نهال با کیفیت می‌توانید از نهالستان گردو فیدان خرید نمایید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *