نهال کاری و پرورش درختان و میوه‌های مختلف، یکی از راه‌های بسیار رایج برای باغداران و کشاورزان محسوب می‌شود که از این طریق کسب درآمد می‌کنند و زندگی خود را می‌گذرانند. برای این کار فرد باید محصول نهایی که مدنظر دارد را انتخاب نماید و بعد نکات مربوط به پرورش آن را یاد بگیرد. گردوها از جمله محصولاتی هستند که در انواع مختلفی در سطح جهان تولید می‌شوند و این محصولات یک تغذیه مقوی هستند و در صنایع و رژیم غذایی افراد نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به همین دلیل تولید آن در نقاط مختلف جهان به شکل‌های مختلف مورد استقبال قرار می‌گیرد و کشاورزان زیادی با بارآوری درختان گردو امرار معاش می‌کنند. اگر مقادیر آن‌ها زیاد باشد، سوددهی خوبی قاعدتاً خواهد داشت. نهال‌های گردو بر اساس نوع سازگاری با آب‌وهوا، محصول نهایی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، با یکدیگر تفاوت دارند. کشاورزان و افرادی که می‌خواهند نهال را تهیه کنند، به نکاتی مانند میزان باردهی، آب‌وهوا، خاک منطقه، شیوه نگهداری، جایگاه محصول در بازار و بسیاری از موارد دیگر اینچنینی توجه و  سپس اقدام به خرید یکی از انواع آن‌ها می‌کنند. در این مقاله قصد داریم بهترین نمونه‌های جهان را با شما به اشتراک بگذاریم.

بهترین نهال گردو جهان

همان طور که گفته شد، گردو یکی از محصولات بسیار پر طرفدار و پر فروش است. گردوها در صنایع مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرند و افراد زیادی به خرید آن‌ها گرایش دارند. به همین جهت، تولید کنندگان زیادی نیز سالانه در باغ‌ها و زمین‌های خود به پرورش انواع گردوها می‌پردازند. این محصولات از نظر مرغوب بودن، سختی پوست، میزان باردهی، استفاده در بازار، سختی یا راحتی جدا شدن مغز از پوست و بسیاری از موارد دیگر باهم متفاوت اند. به همین جهت اگر می‌خواهید آن‌ها را پرورش دهید، باید ببینید چه محصولی مدنظر شماست. رسیدگی به نهال‌ها و درخت‌های گردو زحمت زیادی می‌طلبد و فرد باید سرمایه کافی برای این کار را داشته باشد. به همین علت، هرکس در تلاش است تا ببیند بهترین نهال گردو جهان چیست و در بین آن‌ها کدام را انتخاب نماید تا بتواند سود مناسبی از آن کسب کند. در این ادامه به این گزینه‌ها اشاره می‌کنیم و نیز بهترین‌ها را از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد.

ویژگی های بهترین نهال گردو جهان

خصوصیات بهترین نهال گردوی جهان

حتما زمانی که گفته می‌شود برخی نهال‌ها و درختان بهترین نوع در جهان هستند، این سؤال برایتان پیش می‌آید که چرا بهترین نمونه شمرده می‌شوند؟ یعنی چه ویژگی‌هایی دارند که می‌توان آن‌ها را به عنوان بهترین انتخاب کرد و چه برتری نسبت به انواع دیگر دارند؟ در ادامه معیارهای رایجی که برای تشخیص یک محصول مرغوب استفاده می‌شوند را بیان می‌کنیم و آن‌ها را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

میزان بازدهی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خرید نهال نیز مدنظر تولید کنندگان است، میزان بازدهی محصول است. میزان بازدهی یعنی مقدار محصولی که هر درخت و هر هکتار که درخت گردو در آن قرار داده‌شده است به صورت سالانه تولید می‌کند. به‌طور مثال در یک هکتار ممکن است ۱ تن گردو تولید شود و این مقدار می‌تواند بیشتر و یا کمتر باشد. بسیاری از افراد می‌خواهند از این طریق به سود برسند و طبیعتاً محصولاتی را انتخاب می‌کنند که بازدهی بسیار مناسبی داشته باشند تا بتوانند آن‌ها را در بازار به فروش برسانند. بدین ترتیب، یکی از ویژگی‌های بهترین نهال گردو جهان، بازدهی بالا و مناسب است.

درشتی مغز گردو

زمانی که مشتریان و متقاضیان می‌خواهند گردوها را تهیه کنند، به دنبال محصولاتی هستند که مغز خوبی داشته باشد. کیفیت بالای مغز تقریباً مهم‌ترین عامل خرید مشتریان است. اگرچه این محصول بسیار مقوی و کاربردی است، اما خوش خوراک بودن آن اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی از گردوها ۶۵ درصد مغز دارند و بعضی کمتر یا بیشتر، هرچه مغز گردو درشت‌تر و خوشمزه‌تر باشد، یعنی محصول مرغوب‌تری دارید. در این صورت نهال‌های باکیفیت با این معیار نیز سنجیده می‌شوند و زمانی که شما یک نهال خوب و مرغوب خریداری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که میوه و مغز آن نیز مرغوب خواهد بود. معمولاً گردوهایی که بالای ۶۵ درصدشان را مغر تشکیل می‌دهد، مرغوب‌ترین نمونه‌ها هستند.

زمان بازدهی

برخی از درختان زودبازده و برخی دیر بازده هستند. یعنی زمان بارآوری آن‌ها کمتر و یا بیشتر خواهد بود. برخی نهال‌ها در همان سال اول محصول می‌دهند و برخی  نیاز به دو الی سه سال زمان‌دارند تا اولین باردهی را داشته باشند. با توجه به چنین موقعیتی، فرد باید در نظر بگیرد که آیا می‌تواند به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تر به آن نگاه کند یا خیر؟ به‌طورکلی معمولاً نهال‌هایی که زود بازده هستند، بهتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

مقاومت در برابر آفت ها

یکی دیگر از ویژگی‌ها، توانایی مقابله و مقاومت در برابر آفت‌ها است. باغداری و کشاورزی به این عوامل بستگی دارد و اگر در این زمینه‌ها فعالیت داشته باشید، متوجه می‌شوید که مقاومت در برابر آفت چه ویژگی مهمی محسوب می‌شود و چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید. اگر نهال ضعیفی را پرورش داده باشید، ممکن است محصول شما را خراب کند و یا از بین ببرد. نهال‌هایی که در دسته بهترین‌های جهان قرار می‌گیرند، عموماً دارای مقاومت خوبی در برابر آفات هستند و همین نکته نگهداری از آن‌ها را راحت‌تر می‌کند.

مقاومت در برابر سرما

برخی نهال‌ها در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و می‌توانید آن‌ها را در ارتفاعات مختلف پرورش دهید. حتی برخی در کوهستان‌ها بهتر عمل می‌کنند. معمولاً این درخت‌ها محصول خوبی دارند و لازم نیست هنگام تولید آن‌ها نگران سرمای هوا باشید.

سازگاری با آب و هوا

برخی گردوها به آب و هوای خاصی احتیاج دارند. با این حال یکی از آپشن‌های یک نهال گردوی مناسب و مرغوب، این است که در انواع آب و هوا و اقلیم‌های مختلف رشد خوبی دارند و محصول آن‌ها نیز کیفیت لازم را خواهد داشت. نهال‌هایی که با آب و هوا سازگاری بهتری دارند، این موقعیت را فراهم می‌کنند تا افراد بتوانند در شهرهای متفاوت گردو پرورش دهند و قاعدتاً جزء بهترین گزینه‌ها نیز محسوب می‌شوند.

جدا شدن مغز از پوست

برخی مغزهای گردو به سختی از پوست جدا می‌شوند، یعنی برای مغز کردن آن‌ها لازم است با چاقو و یا وسایل دیگری وارد عمل شوید و به همین دلیل، دان کردن آن‌ها مشکل است و در بازار سخت‌تر به فروش می‌رسند. معمولاً قیمت کمتری نیز دارند. یک نهال مرغوب گردوهای مرغوب نیز می‌دهد که مغزشان به راحتی از پوست جدا می‌شود و به اصطلاح این یکی از ویژگی‌های مهم در این زمینه است.

نوع پوست گردو

برخی پوست گردوها کاغذی هستند که به راحتی شکسته شده و پوست گرفته می‌شوند و برخی نیمه کاغذی و برخی سخت هستند. این تفاوت نیز از دیگر نکات مهم در تشخیص گردوی مرغوب و نامرغوب است که می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید. معمولاً پوست‌های کاغذی به دلیل راحتی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

میزان فروش

میزان استقبالی که از محصول نهایی نهال‌ها می‌شود نیز حائز اهمیت است. برخی گردوها به دلیل مغز درشت، راحتی در پوست گرفتن، مرغوب بودن و خوش‌طعم بودن محصول، در بازار مشتریان زیادی دارند. بدین ترتیب، کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند، سعی می‌کنند نهال‌هایی خریداری کنند که جایگاه بهتری در بازار دارند.

بهترین نهال گردو در برار آفت ها

نهال گردو فرنور و نهال گردو چندلر جزء نمونه‌هایی هستند که در برابر سرما و آفت مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند و برای انواع آب و هوا مناسب هستند. پوست آن‌ها کاغذی است و در بازار جایگاه بسیار مناسبی را به خود اختصاص داده اند. این گردوها در تجارت کاربردهای ویژه‌ای دارند و به دلیل مقاومت بالا، توسط باغداران و کشاورزان مورد استقبال قرار می‌گیرند.

پرسود ترین نهال های گردو جهان کدامند ؟

اگر نهال‌ها را برای استفاده شخصی خود بخواهید، می‌توانید هریک از موارد که مناسب است را انتخاب کنید. با این حال در بسیاری از مواقع، افراد می‌خواهند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند و به همین دلیل، سودمند بودن نهال اهمیت زیادی دارد. معمولاً نهال‌هایی را انتخاب می‌کنند که باردهی خوبی دارند و میزان محصولی که درنهایت می‌دهند، سود مناسبی به همراه داشته باشد. در ادامه به اینکه پرسودترین نهال های گردو جهان کدامند می‌پردازیم.

نهال گردو ژنوتیپ

این نهال برای رشد مناسب به سرمای ۶۰۰ الی ۱۴۰۰ ساعته نیاز دارد و این سرما باید حدوداً صفر درجه سانتی گراد باشد. این نهال در سال اول ‌بار می‌دهد و همین موضوع آن را محبوب‌تر کرده است. با این حال باردهی اصلی آن از سال پنجم شروع خواهد شد. این درخت حدوداً ۸۰ الی ۱۰۰ سال عمر مفید دارد و وزن مغز با تناسب به پوست، نصف آن است. رنگ مغز گردوی آن قهوه‌ای روشن بوده و پوستش نازک است. با رسیدگی مناسب، کود دهی و اضافه کردن مواد تقویتی به ‌موقع به خاک، می‌توانید سوددهی مناسبی را در پایان انتظار داشته باشید.

نهال گردو فرنور پیوندی

این گردوها متعلق به کشور فرانسه هستند و در برابر سرما و عوامل مختلف، مقاومت بسیار خوبی دارند. این درخت‌ها در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا و به‌طور کلی در مناطق دارای ارتفاع رشد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند و وزن مغز آن‌ها بیش از ۶۰ درصد میوه را تشکیل می‌دهند. مغز آن‌ها خوش‌مزه و مقوی است و نهال‌های آن بسیار زود بازده هستند. عمر مفید آن ۱۰۰ سال است و در هر یک هکتار، حدوداً ۵ الی ۵.۵ تن محصول قابل‌برداشت خواهد بود.

بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق مختلف

همان طور که گفته شد، سازگاری با آب و هواهای مختلف برای هر نهال، یک آپشن و ویژگی مثبت محسوب می‌شود و نهال گردوی کانادایی با انواع آب و هواها سازگار است و می‌توانید آن را در مناطق مختلف پرورش دهید. بازدهی و محصول دهی آن نیز مناسب است و یکی از بهترین نهال‌های گردو برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید.

جمع بندی

نهال‌های گردو انواع مختلفی دارند  که بر اساس مرغوب بودن محصول نهایی، نوع پوست گردو، درشتی میوه، میزان باردهی و دیگر موارد، متفاوت عمل می‌کنند. کشاورزان و باغداران نیز بر اساس نیازها و سرمایه ای که دارند، یکی را برای پرورش دادن  انتخاب می‌نمایند. شما می‌توانید این محصولات را از مجموعه گردو فیدان با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. همچنین با مشاورین ما در ارتباط باشید تا بهترین گزینه را با توجه به شرایط، به شما پیشنهاد دهند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *