نحوه ی کاشت نهال گردو

نحوه ی کاشت نهال گردو


نهال گردو انوع مختلفی دارد که با محبوبیت خاصی رو به رو شده است. پرورش این نهال‌ها بسیار سودآور است و متقاضیان خود را همیشه دارد. به همین دلیل، کشاورزان از این طریق امرار معاش می‌کنند و آن را به تولید انبوه می‌رسانند. حتی اگر برای مصارف شخصی خرید نهال را مدنظر دارید، باید بتوانید روند رشد آن‌ها را کنترل کنید. اگرچه تهیه نهال‌های باکیفیت اهمیت بالایی دارد، با این حال باید روند کاشت و رسیدگی به آن‌ها را جدی بگیرید و در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنید. شما باید تمامی این عوامل را چک کنید و بعد نهال‌ها را در بهترین شرایط پرورش دهید. در این مقاله قصد داریم نحوه کاشت نهال گردو را با شما در میان بگذاریم و نکات مهم آن را یادآوری کنیم.

نحوه ی کاشت انواع نهال گردو

با دانستن طریقه ی کاشت نهال گردو می‌توانید مراحل مختلف را به بهترین شکل مدیریت کنید و نهال‌ها را به ثمر برسانید. روند رشد و حتی باردهی محصول وابسته به مراقبت‌هایی است که انجام می‌دهید. ضمن داشتن اطلاعات کافی، باید در زمان مناسب اقدامات لازم را عملی کنید. نهال‌های گردو روش‌های مختلفی برای کاشت دارند. آن‌ها باهم متفاوت هستند و با توجه به نوع نهال، شیوه نگهداری و پرورش آن‌ها نیز با یکدیگر فرق دارد. در ادامه به نحوه کاشت هریک از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روش کاشت نهال گردو پیوندی

این نهال‌ها اهمیت زیادی دارند. باید آن‌ها را ۴ الی ۶ ساعت قبل از کاشت داخل آب بگذارید تا هنگام کاشت شوک نشوند، پیش از آن نیز باید تمامی ریشه‌ها را چک کنید تا آسیبی به آن‌ها نرسیده باشد و اگر بخش از آن‌ها مشکل داشت، باید آن را جدا کنید. بعد گودالی با ۵۰ سانت طول و عمق و عرض ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر حفر کنید، به گونه ای که ریشه را کاملاً در بر بگیرد. بعد نهال را با دقت در گودال‌ها بگذارید و حواستان باشد که علف هرزی در آنجا نباشد، وجود علف‌های هرز باعث می‌شود از ریشه گیاه تغذیه کنند.

 بعد برای جواب گرفتن بهتر و تقویت نهال، بهتر است خاکی که می‌خواهید ریشه نهال را با آن‌ها بپوشانید را با مواد مغذی و کودهای سازگار مخلوط کنید. تا حدی خاک بریزید که ریشه نهال در خاک باشد. در ادامه می‌توانید با باقی خاک‌ها حالتی چاله مانند و سنگر شکل در اطراف گودال نهال به وجود بیاورید تا آب در آن بماند و به ریشه نهال برسد. بعد آن را آبیاری کنید و رسیدگی‌های لازم را انجام دهید.

روش کاشت نهال گردو چندلر

این نهال‌ها در آب‌وهوای سرد بهتر رشد می‌کنند. گردوهای چندلر یکی از انواع میوه‌های خشک را تشکیل می‌دهند که هر ساله در سراسر جهان ۵ میلیون تن از آن تولید می شود و در ایران، این مقدار حدوداً ۲۳۰ هزار تن را شامل می‌شود و بهتر است کاشت آن را در آب و هوا گرم انجام ندهید. این نهال‌ها در آب‌وهوای بهاری سرد و به طور کلی مناطق کوهستانی به‌خوبی رشد می‌کنند.

 همچنین خاک آن‌ها نباید خیلی سنگین و یا خیلی سبک باشد. خاک‌های نیمه سنگین و همچنین یکدست بهترین نمونه هستند. باید گودالی به‌اندازه ریشه نهال‌ها حفر کنید و بعد نهال را بدون آسیب رسیدن به ریشه، در آن قرار دهید. سپس دور آن را با خاک پرکنید و آن را محکم کنید تا نهال سر جایش محکم قرار بگیرد. سپس آن را با به بهترین شکل ممکن آبیاری کنید.

روش کاشت نهال گردو خوشه ای

چگونگی کاشت نهال گردو

نحوه کاشت گردو خوشه ای با دیگر نهال‌ها متفاوت است. این حساسیت به دلیل این است که سنبله‌های گل‌های نر در آن معلق هستند و در تابستان جوانه ماده آن‌ها تشکیل می‌شود، همچنین این گردوها زمانی که برسند، پوسته سبز آن‌ها ترک می خورد و به پایین می‌افتند. این گردوها خواص زیادی برای بیماری‌های مختلف دارند. در این بین، می‌توان به تنظیم کلسترول بدن، درمان لختگی خون و بهبود پارکینسون اشاره کرد. این نهال را باید قبل از کاشت، خاک را به عمق ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر شخم بزنید و بعد گودال‌هایی را با فاصله مشخص تعیین کنید و نهال‌ها را به روش‌های گفته شده در آن‌ها قرار دهید.

روش کاشت نهال گردو ژنوتیپ

این نهال‌ها برای افرادی مناسب هستند که می‌خواهند نهال‌ها را در مناطق سرد تر مانند ارتفاعات ۰ الی ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، پرورش دهند. مغز این گردوها سفید است و مغز آن ۶۵ درصد فضا را اشغال می‌کند. این گردو از سال اول محصول می‌دهد و به همین جهت طرفدارهای زیادی دارد. برای کاشت آن باید گودال‌هایی ۸۰ سانت الی ۱ متر را حفر کنید. بعد خاک سبک و خنک را برای این نهال‌ها آماده کنید. در تابستان‌ها هر هفته روزی یکبار باید به آن‌ها با مقدار معین‌شده آب بدهید. این درخت در مقابل سرمای منفی یازده درجه نیز مقاومت می‌کند.

روش کاشت نهال گردو فرنور

این گردوها نیز بار دهی بسیار مناسبی دارند و گردوی نهایی آن‌ها بسیار باکیفیت است. برای کاشت آن باید ریشه‌ها را از قبل در آّب قرار دهید و بعد آن‌ها را برای کاشت آماده کنید. به هیچ وجه این ریشه ها نباید در معرض هوا و یا خورشید باشند. می‌توانید قبل از کاشت آن‌ها را در یک کیسه مشکی قرار دهید. بعد گودال‌هایی ۶۰ در ۶۰ سانتی متر را حفر کنید و فاصله درختان را ۶ در ۶ در نظر بگیرید. سپس نهال‌ها را بررسی کنید تا ریشه سالمی داشته باشند. بخش‌های مشکل دار را جدا کرده و نهال را بکارید. سپس روی آن را با خاک سفت کنید و آبیاری نهایی را انجام دهید.

چگونگی کاشت نهال گردو در مکان مختلف

نحوه ی کاشت گردو

 

وقتی می‌خواهید کاری را انجام دهید، باید یاد بگیرید چطور آن را انجام دهید. چگونگی کاشت نهال نیز شامل این گزینه می‌شود که شما باید به صورت جدی این حرفه را بیاموزید و مراحل آن را به دقت دنبال کنید. به ویژه در این کار باید بتوانید همه عوامل را کنترل کنید تا روند رشد و محصول دهی با موفقیت اجرایی شوند.

نحوه ی کاشت گردو در گلدان

برای اینکه بتوانید نهال گردو را در گلدان پرورش دهید، باید آن‌ها را در ۴۸ ساعت قبل درون آب بگذارید و بعد یک شکاف روی گردوهای مورد نظر ایجاد نمایید. بعد آن‌ها را در ظرف می‌گذارید و ظرفی که حامل سنگ ریزه است را آماده کرده و گردوهای مرطوب را در آن‌جا قرار دهید. یک دستمال نیمه خیس را روی آن‌ها بگذارید تا رطوبت به همه بخش‌ها به صورت یکسان برسد. سپس آن را تا ۱ ماه تا ۴۵ روز به حال خود بگذارید تا جوانه بزند و آن‌ها را در خاک بکارید و سپس مراقبت‌ها را ادامه دهید.

روش کاشت نهال گردو در باغ

برای این که بتوانید نهال‌ها را در باغ بکارید، ابتدا باید آب و هوا و نوع خاک را بررسی کنید. خاک نهال گردو باید نیمه سنگین و یا سبک باشد. خاک‌های سنگین برای این کار مناسب نیستند. باید نهال‌ها را با فاصله ۶ در ۶ از یکدیگر بکارید و عمق را به گونه ای آماده نمایید که ریشه در آن راحت قرار بگیرد و نهال در تنگنا نباشد. بعد خاک را با مواد آلی تغذیه کنید و روی نهال بریزید و آن را سفت کنید. حالا کافیست تمامی مراحل آبیاری و کود دهی را به موقع انجام دهید.

نکات مهم در زمان کاشت نهال گردو

برای اینکه بخواهید کاشت نهال گردو را شروع کنید، باید ابتدا نوع گردوهای مد نظرتان را مشخص کنید. بعد خاک و آب و هوا را بررسی کنید؛ زیرا بسیاری از نهال‌ها با دماهای مختلفی سازگاری دارند. همچنین برخی خاک‌های سبک و برخی خاک‌های نیمه سنگین می‌طلبند. همچنین به ریشه آن‌ها توجه کنید که آسیبی ندیده باشند.

جمع بندی

شما می‌توانید انواع نهال‌های گردو را با تنوع بالا، قیمت بسیار مناسب و کیفیت عالی خریداری کنید. بهتر است از مشاوره رایگان کارشناسان فروشگاه گردو فیدان استفاده کنید. نهال‌های مختلف هریک باردهی و محصول متفاوتی دارند و هر کدام در شرایط خاصی رشد می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *