پرورش نهال یکی از شغل ها و سرگرمی های باغداران محسوب می‌شود که برخی آن را به‌عنوان یک شغل تمام‌وقت در نظر می گیرند و برخی برای مصرف شخصی خود این نهال‌ها را خریداری می کنند. نهال گردو انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آب‌وهوا و منطقه که می خواهید در آن به پرورش گردو بپردازید، یکی از آن‌ها مناسب‌ترین گزینه می‌باشند. همان‌طور که می دانید، معمولاً نهال‌های گردو در مناطق  سردسیر کاشته می شوند و با این نوع آب‌وهوا هماهنگی بهتری دارند. بااین‌حال با اصلاح و پیشرفت صنعت باغداری، نهال گردوی گرمسیری نیز در بازار ارائه می شود.

این نهال‌ها محصولاتی بسیار باکیفیت دارند و همچنین این امکان را برای افراد ایجاد می کنند تا بتوانند در مناطق گرم‌تر نیز به تولید و پرورش گردو بپردازند. این نهال جزء درختان میوه محسوب می شود و علاوه بر باردهی مناسب، محصولی دارد که ازنظر غذایی دارای ارزش بالایی است. به همین جهت باغداران و کشاورزان علاقه دارند تا انواع نهال گردوی گرمسیری و نهال‌های گردو دیگر را پرورش دهند. با توجه به اینکه آب‌وهوای منطقه موردنظر شما چگونه است و خاک زمینی که برای این کار در نظر دارید از چه جنسی می باشد، نژاد درخت گردوی مناسب شما می‌تواند متفاوت باشد.

نهال گردو گرمسیری چیست؟

همان‌طور که گفته شد، نهال‌های گردو انواع مختلفی دارند و اینکه شما از کدام‌یک استفاده می کنید، به نوع آب‌وهوا، نیاز شما و نوع خاکی که می خواهید در آن به کشاورزی بپردازید بستگی دارد. یکی از نکات مهم در پرورش گردو انتخاب نهال مناسب است. نهال باید با آب‌وهوایی که می خواهید در آن کار کنید، مطابقت داشته باشد. اگر انتخاب اشتباهی انجام دهید ممکن است نه‌تنها نهال رشد خوبی نداشته باشد، بلکه باردهی محصول و کیفیت آن نیز تحت تأثیر قرار بگیرد.  یکی از نکات مهم درباره نهال گردو این است که معمولاً آن را در آب‌وهوای سرد و مناطق سردسیر پرورش می دهند.

بااین‌حال با اقدامات انجام گرفته نهال گردوی گرمسیری نیز برای مناطق دیگر که دمای زیادی دارند ارائه می شود. نهال گردوی گرمسیری شامل مواردی می شود که می توانند دمای بیشتر از ۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند و به‌اصطلاح نسبت به دمای بالا مقاوم هستند. این نهال ها معمولاً در شهرهای جنوبی و شمالی ایران کاشته می شوند و با توجه به ساختاری که دارند، می توانند باردهی خوبی داشته باشند. البته نوع نگهداری، کاشت و آبیاری آن ها نیز اهمیت زیادی دارد. به همین جهت اگر می خواهید این نهال را در مناطق گرمسیر به کار ببرید، حتماً اطلاعات کافی برای پرورش آن را به دست بیاورید و تمامی شرایط را از قبل آماده کنید.

انواع نهال گردو گرمسیری

نهال گردوی گرمسیری

نهال‌های گردو گرمسیری نیز انواع مختلفی دارند که هر یک ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوتی دارد. اگرچه این تفاوت‌ها برجسته نیستند، اما درروند کلی برای پرورش گردو و اهمیت پیدا می‌کند. پیش از انتخاب نهال موردنظر باید اطلاعات کافی داشته باشید و می توانید در این زمینه از کارشناسان مورد اعتماد مشورت بگیرید. در ادامه به انواع نهال گردو گرمسیری اشاره می کنیم.

بهترین نهال گردو گرمسیری

گردو های گرمسیری در یک تقسیم‌بندی کلی، در گروه های گردو های پکان یا آمریکایی و گردو های بومی قرار می گیرند. هریک از آن ها ویژگی های مختص خود را دارند و متعلق به نژاد های متفاوتی می باشند. در ادامه به بیان این ویژگی‌ها و توضیحات مربوط به هریک می پردازیم.

  • نهال گردوی گرمسیری بومی

این نهال ها ابتدا از استان آذربایجان غربی رواج پیدا کردند که در شهر میاندوآب می باشد. با گذشت زمان کشاورزانی که می خواستند در مناطق گرم به پرورش گردو بپردازند، این نهال ها را کاشتند. این نهال ها برای مناطقی با ارتفاع ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا مناسب‌اند. همچنین مغز آن ها کوچک است اما بسیار خوش‌طعم می باشد. این نهال مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و حتی در مناطق گرمسیری نیز می توانید آن را با خیال راحت پرورش دهید. قیمت آن نسبت به نهال آمریکایی کمتر است و باردهی خوبی دارد.

  • نهال گردوی گرمسیری پکان

این نهال نژادی آمریکایی دارد. مقاومت آن در برابر گرما بسیار زیاد است و برای ارتفاعات ۱۰۰۰ متر مناسب است. این گردو را در مناطق شمالی مانند رشت، مازندران و گلستان پرورش می دهند. همچنین در بوشهر و آبادان نیز از نهال‌های گردوی گرمسیری استقبال خوبی به عمل آمده است. این نهال ها از بهترین و گران‌ترین گردو های جهان محسوب می شوند. دانه آن ها بسیار خوش‌طعم است و باردهی خوبی دارند.

ویژگی های نهال گردوی گرمسیری

نهال گردوی گرمسیری یکی از بهترین نهال ها برای مناطقی است که به دلیل آب‌وهوای گرم‌تر نمی توانید نهال‌های گردوی عادی را در آن ها پرورش دهید. ارتفاع درختان گرمسیری تا ۵۰ متر برآوردمی شود. این نهال ها رشد خوبی دارند و نسبت به گرما مقاوم‌اند. پوست درخت درنهایت حالتی شیاردار خواهد بود و میوه‌هایی با پوسته های خالدار قهوه‌ای دارند. باردهی آن ها بسیار خوب است و گردو های مرغوبی می دهند. برای رسیدگی به آن ها باید در مراحل کاشت، آبیاری و دیگر ظریف‌کاری ها اطلاعات کافی داشته باشید. این درختان نیاز به سرما نیز دارند زیرا از این طریق رشد می کنند.

به‌ویژه نهال‌های گردو به سرمای زیادی نیاز دارند. بااین‌حال نهال گردوی گرمسیری نسبت به سایر انواع خود، کمترین نیاز را دارد و می تواند در آب‌وهوای معتدل نیز رشد کند. خاک آن باید بافت خوبی داشته باشد که بهترین آن بافت لومی می باشد. بهتر است از خاکی استفاده کنید که مواد آلی دارد و همچنین رطوبت آن برای پرورش این نوع نهال ها مناسب است. مغز گردو های گرمسیری ارزش غذایی بالایی دارد و از بهترین و مغذی‌ترین نمونه ها محسوب می شود.

جمع‌بندی

نهال‌های گردو به خاطر مقوی بودن این میوه و همچنین استفاده هایی که دارند، جزء نهال هایی هستند که بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. به همین جهت این نهال ها محبوب باغداران و کشاورزان نیز هستند. برای اینکه نهال گردو رشد خوبی داشته باشد، باید میزان مشخصی از سرما را دریافت کند و به همین جهت معمولاً آن را در مناطق سردسیر کاشته می شوند. بااین‌حال نهال های بسیار مرغوبی هستند که برای پرورش در مناطق گرم‌تر در نظر گرفته شده‌اند و به آن ها نهال گردوی گرمسیری گفته می شود.

برای پرورش آن ها باید به نکات مختلفی دقت کنید که مهم‌ترین آن ها، تهیه یک نهال مرغوب و بدون آسیب است. شما می توانید برای خرید نهال گردوی گرمسیری باکیفیت عالی و قیمت مقرون‌به‌صرفه، به سایت گردو فیدان مراجعه کنید. این مرکز تمامی نهال ها را باکیفیت بالا و پایین‌ترین قیمت بازار به شما ارائه می کند و در صورت نیاز کارشناسان به شما کمک می کنند تا بهترین نهال را انتخاب کنید و روش های نگهداری آن را به شما می‌گوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *