هرس نهال گردو یک ساله، موجب آماده شدن آن برای رشد و باردهی فوق‌العاده می‌شود. هنوز عده‌ای بر این باورند که با هرس کردن، گیاه دیگر باردهی نخواهد داشت و یا باردهی آن کاهش خواهد یافت؛ اما گفته می شود با انجام هرس اصولی، علاوه بر فرم دهی نهال و کنترل ارتفاع آن، می‌توانید موجب افرایش محصول دهی و کیفیت آن شوید.

همچنین ازآنجایی‌که نهال گردو در گروه بلندقامتان قرار دارد، مرتب کردن آن به روش صحیح و در زمان مناسب، می تواند به زیبایی آن کمک کند. درواقع هرس کردن یکی از اساسی‌ترین نکاتی است که باغداران باید نحوه‌ی آن را بدانند. تمام گیاهان و درختان برای رشد و عمل فتوسنتز کامل‌تر و بهتر، به این عمل نیاز دارند؛ اما در این مطلب قصد داریم به‌طور تخصصی به هرس نهال گردو یک ساله بپردازیم تا بتوانید شاهد محصول دهی فوق‌العاده آن باشید.

آموزش نحوه هرس نهال گردو یک ساله

 آموزش هرس نهال گردو یک سالهازآنجایی‌که در نحوه هرس نهال گردو یک ساله ایرانی با شاخه‌های اصلی و فرعی زیادی رو‌به‌رو نیستیم، شاید انجام آن تا حدی گیج کننده به نظر برسد؛ بنابراین زمانی که نهال در خواب زمستانی قرار دارد و بیشتر برگ‌های خود را ازدست‌ داده است، بهترین زمان برای انجام این عملیات محسوب می شود. طبق اصول هرس نهال گردو، باید شاخه‌هایی را حذف کرد که برای رشد شاخه‌های سالم و جوان مزاحمت ایجاد می‌کنند. همچنین زمانی می‌توان این عملیات را انجام داد که نهال گردو یک ‌ساله‌ی ما دارای ۴ تا ۶ شاخه جانبی باشد. هدف از هرس نهال گردو یک‌ساله، می‌تواند فرم دهی و باردهی آن باشد که برای هرکدام روش‌هایی وجود دارد؛ اما به‌ طورکلی برای هرس این نهال، بهتر است به نکات زیر توجه کرد:

۱. ابتدا بهتر است به شکل اصلی نهال توجه نمایید و شاخه‌های فرعی و جانبی را بیابید. باید دقت داشته باشید که ضخیم‌ترین شاخه‌ها که به تنه اصلی متصل‌اند؛ نه‌ تنها نباید حذف شوند، بلکه نباید هیچ آسیبی به آن‌ها وارد شود. برای شروع هرس، شاخه‌های ضعیف‌تر و باریک‌تر تا قبل از قطور شدن، مناسب هستند.

۲. اگر محصولی که می خواهید هرس کنید دارای تنه قطوری باشد، مانع رشد شاخه‌های باریک و جوان‌تر خواهد شد؛ بنابراین شاخه‌هایی که ضخامت آن‌ها بیش از یک‌ سوم ضخامت تنه اصلی می‌باشد، باید هرس شوند. باید توجه داشته باشید که انجام هرس شاخه قطور را با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید؛ زیرا بعد از هرس، هنوز هم می‌تواند با مقداری مواد مغذی رشد کند.

۳. نکته دیگر این است که باید در هنگام هرس، به نحوه رشد شاخه‌ها نیز توجه کرد؛ بنابراین شاخه‌هایی که در هم‌ فرورفته هستند باید کوتاه شوند؛ زیرا امکان رشد بیشتر را ندارند و مانع رسیدن نور کافی به شاخه‌های زیری می‌شوند. همچنین شاخه‌هایی که حالت چنگالی یا حالت انشعابی پیدا کرده‌اند را هم باید هرس کنید. با این کار می‌توانید به رسیدن مواد مغذی به شاخه‌های دیگر کمک کنید.

۴. عملیات هرس باید روی شاخه‌های آسیب‌دیده و آویزان و همچنین شاخه‌هایی که طول آن‌ها کمتر از ۱٫۵ متر می‌باشند، انجام گیرد؛ زیرا این شاخه‌ها گردوی چندانی تولید نمی‌کنند.

اهمیت هرس نهال گردو یک ساله

 نحوه هرس نهال گردو یک ساله ایرانی

از دلایل اهمیت هرس نهال گردو در سال‌های ابتدایی، می‌توان به چند مورد از فواید این عمل اشاره کرد:

  • برداشت محصول مرغوب‌تر
  • فرم دهی مناسب
  • جذب بهتر نور خورشید
  • ایمن شدن در برابر بیماری‌ها
  • ساخت بهتر کلروفیل در تمام برگ‌ها
  • افزایش مقاومت نهال‌های گردو دیرگل نسبت به شرایط بیرونی

همچنین این عملیات در نهال یک‌ساله ازآنجایی اهمیت دارد که باعث می شود در سال‌های بعد، به علت افزایش ارتفاع و شاخه و برگ‌های زیاد دچار سردرگمی و مشکل نشوید. شاید در ابتدا فکر کنید که با چند شاخه‌ی ابتدایی سروکار دارید و نیاز چندانی به هرس نیست؛ اما نکته اینجا است که نهال گردو نباید با تغییرات ناگهانی دچار شوک شود. پس بهتر است که این رسیدگی را از سال‌های نخست کاشت آغاز کنید.

جمع‌بندی

پرورش انواع نهال‌ها نیازمند توجه و مراقبت دائمی است. نهال گردو نیز از همان سال‌های ابتدایی برای بقا و عملکرد بهتر به مراقبت و توجه نیاز دارد تا از عواملی که موجب آسیب و بیماری می‌شوند، در امان بماند. یکی از مواردی که بهتر است باغدار به آن توجه داشته باشد، نحوه هرس نهال گردو یک ساله است که در مقاله به‌طور مفصل‌ به آن پرداختیم. با انجام این کار در سال اول، نهال را برای فرم دهی و محصول دهی در سال‌های پیش‌رو آماده می کنید. البته نحوه هرس نهال گردو ۱ ساله می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. بهتر است این عملیات در اواخر پاییز و زمستان انجام شود؛ زیرا در این زمان می‌توان شکل اصلی درخت را بدون برگ و جوانه‌ها مشاهده کرد.

نهالستان گردو فیدان با سال‌ها تجربه در تولید و فروش نهال گردو، می‌تواند با دادن اطلاعات و مشاوره تخصصی و کاملاً رایگان، به شما کمک کند تا محصول را به‌خوبی بکارید و یا باغ گردوی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن احداث نمایید. از طرفی با آگاهی سازی اصولی، باعث بالا رفتن راندمان تولید و فروش محصولات برای باغداران می شود. برای بهره‌مندی از خدمات این نهالستان و همچنین خرید نهال مرغوب، می‌توانید به سایت گردو فیدان مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *